Blog

A PAF honlapján futó blogba humánus orvoslás, szervezetfejlesztés, humánus egészségügyi környezet, egészségügyi dolgozók "lelki karbantartása", erőszakmentes kommunikáció témájában készítjük saját anyagainkat, illetve idegennyelvű cikkek fordításait.

 

Hatodik népkórház - egy film bőségről és ínségről

A PAF Alapítvány újra felkérést kapott, hogy egy egészségügyi témájú film civil nagykövete legyen, és segítsen, hogy minél többen tudják megnézni a BIDF (Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál) keretében.

 

Az élet mértékegysége

Hány halál terhét cipeli egy orvos, nővér, ápoló egy kórházban? Hogyan képes nap, mint nap elfogadni a megváltoztathatatlant ahhoz, hogy betegének - akinek ez az egy halála van- támogatást, segítséget, a hozzátartozónak vigaszt tudjon nyújtani?  Tőle várnak választ a haldoklót legjobban foglalkoztató legnehezebb, legfájóbb kérdésekre: meddig élhetek még? hogyan halok meg? mi történik velem?  meddig tart még? miért nem segítenek elmenni?

 

Az első két hetünket senki sem fogja visszaadni...


Zsófi egy hónapos lett.
A születésnapja mindig a hála ünnepe lesz, ahogy a hosszú sebhely a hasamon is erre a hálára emlékeztet minden alkalommal, amikor ránézek. A hálára, amit a sors, a gondviselők, az orvosok, a nővérek, a szülésznő és a műtő minden szereplője iránt érzek, akiknek szerepük volt abban, hogy megmentettek minket.
Zsófi életének első két hete azonban a rengeteg veszteségről szól.  

Trauma elbódítva – ez is szülészeti erőszak!

Ritkán dúl fel annyira beszélgetés, mint ez a mai, főleg az után, hogy a Másállapotot a szülészetben mozgalomhoz küldött elképesztő tartalmú leveleket olvasom a mai is általános szülészeti erőszakról. Anna a munkájáról mesélt, arról, hogy még mostanában is látott olyat, hogy császármetszés után elbódítják az édesanyákat, pedig erre nincs ok, maximum az, hogy az “alvó beteg a jó beteg, nem nyavalyog, nem kér fájdalomcsillapítót.”
Aztán elmesélte, hogy ő ezt hogy élte meg.

 

Embernek érzem magamat, aki emberekkel van körülvéve

Együttérző gyógyítás a Pécsi Orvosképzésben

Az orvostanhallgatók, a fiatal orvosok klinikai élményeik során gyakran találkoznak olyan megterhelő eseményekkel, amelyekre nincsenek – nem lehetnek felkészülve. A környezeti hatások, szokások, rutinok, hiedelmek alapján alakítják ki saját elképzelésüket, viselkedési mintázatukat arról, hogyan viselkedik ilyenkor a professzionális szerepben lévő orvos.

Veszélyes, ha nem foglalkozhatsz azzal, amit szeretsz

Amikor segítő foglalkozást választottál, hajtott a szenvedély. Azután találkoztál a valósággal, és kiderült, hogy páciensekről való gondoskodás mellett ott a rengeteg adminisztráció, a képzések, a szervezés, az egyeztetés a kollégákkal és így tovább. Az, amiért ide jöttél dolgozni, a munkaidőd kisebb részét teszi ki. Lassan belefáradsz az egészbe...

A szégyen ellenszere – Írások a tökéletlenségről 7.

Idézetek Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka c. könyvéből.

Az egészségügyben „ciki” azt mondani, hogy nem tudom, segítségre van szükségem, fáradt vagyok vagy szomorú. Ezt valahogy szégyellik kimondani egymás előtt az orvosok, ápolók. Mintha a gyógyítást, a gondoskodást, a segítést körbe lengené valami isteni varázserő, amiben nem LEHET hiba. Pedig ebbe bele lehet roppanni. Ha ezt a jelenséget keressük magunk körül, amit nevezhetünk „túlsegítésnek” is, akkor elég csak a kimerítő nap után este még főző és takarító édesanyákra vagy az idős, beteg szüleiket erőn felüli áldozatokkal gondoskodó rokonainkra gondolnunk.

Krízis után – magukra hagyva?

Rendkívüli idők tanúi vagyunk. Minél hamarabb meg kell oldanunk, hogy az egészségügyi dolgozók az elkövetkező időszak feladatai, kihívásai miatt ne szenvedjenek el hosszú távon ható pszichés sérüléseket. Ők a napjaink hősei, de szükségünk lesz rájuk holnap is!

Mi a szeretet? - Írások a tökéletlenségről 6.

Idézetek Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka c. könyvéből.

„Szeretlek” – ezt a szót csak elvétve halljuk egy kórházban. Főleg nem egymásnak mondják a kollégák. Mit is gondolnának az emberek? Pedig a szeretet jobb megismerése nem csak a gyógyító munkában segít, hanem az életben is. Nézzük meg közelebbről!

A kapcsolat gyógyít - Írások a tökéletlenségről 5.

Idézetek Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka c. könyvéből.

Bekukkantok a nővérszobába. Két nővér ül a kanapén, és pörgetik a telefonjukat. Talán a barátaik facebook bejegyzéseit olvassák. Kikapcsolódnak? Töltődnek? Azt hiszik, igen. De valójában „merül az akkumulátoruk”. Akkor töltődnének, ha felemelnék fejüket, egymás szemébe néznének, és beszélgetni kezdenének.

Együttérzés, együtt szenvedés - Írások a tökéletlenségről 4.

 Idézetek Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka c. könyvéből.

„Ennyi fájdalom egy műszakban! Én nem bírom tovább!” – Hangzik el sokszor a kórházból hazatérők vacsoraasztalánál. Mi védheti meg az orvosokat, ápolókat, akik mindennap – szó szerint – a fájdalommal és a szenvedéssel néznek szembe?

Mi a bátorság? - Írások a tökéletelenségről 3.

Idézetek Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka c. könyvéből.

Az egyik sürgősségi osztály triage nővére azt mondta egy tréningen: „Ha fáradt vagyok, kimerült, mert rosszul aludtam, akkor a műszak elején megkérem a kollégáimat, hogy ellenőrizzék utánam a gyógyszerelést, mert lehet, hogy elrontom.” – meglepődtem, hogy milyen bátor a kollégái előtt ez az ápoló.

Pándémia – mintha csatába mennénk

A világjárvány merőben új problémák elé állította az egészségügyi dolgozókat. Eddig is sokszor kerültek olyan helyzetekbe, ahol kemény lelki munkát is kell végezni, de a járvánnyal való megküzdés halmozottan kínálja a morális nehézségeket okozó problémákat.

Megrázó dilemmák - elkerülhető-e a morális sérülés az egészségügyben?

Többféle módszerrel enyhíthetjük a jelenlegi helyzet negatív morális hatásait. Minden egészségügyi dolgozót fel kell készíteni arra, hogy erkölcsi szempontból nehéz döntési helyzetekbe fognak kerülni a covid-19 világjárvány idején.
Tudjuk, hogy azok munkatársaink, akik megfelelően felkészültek a munka során előforduló, vagy a vészhelyzethez kapcsolódó egyéb kihívásokra, védettebbek a mentális betegségekkel szemben.

Mentális kihívások a járvány idején

Neil Greenberg és munkatársai javaslatokat fogalmaztak meg az egészségügyi vezetők felé, melyek segítségével megvédhetik azon egészségügyi dolgozók mentális egészségét, akiknek erkölcsi szempontból nehezen védhető döntéseket kell meghozniuk. A COVID-19 világjárvány miatt egészségügyi dolgozók eddig példa nélküli helyzetekben kényszerülnek lehetetlen döntéseket meghozni, miközben hatalmas nyomás alatt dolgoznak. Dönteniük kell arról, hogyan juttassanak egyformán színvonalas segítséget minden betegnek, miközben alig van eszköz és bevethető munkaerő.